LINUXZONE


 >> Hlavní stránka

(1751/28.09.2010)


 >> Administrace

(161/05.08.2010)


 >> Literatura

(312/14.09.2010)


 >> Bezpečnost

(347/17.09.2010)


 >> Programování

(307/19.04.2010)


 >> Distribuce

(98/16.09.2010)


 >> Síťování

(86/03.06.2010)


 >> Lokalizace

(10/15.09.2004)


 >> Aplikace

(176/12.08.2010)


 >> Multimedia

(32/31.03.2006)


 >> Hardware

(45/02.03.2007)


 >> Začínáme

(229/09.09.2010)


 >> Aktuálně

(564/20.09.2010)


 >> RELAX

(213/28.09.2010)


 >> Jinde vyšlo

přehled ostatních serverů
 Coolhousing
Coolhousing - Vas poskytovatel dedikovanych serveru
 Přihlášení
Login:
Heslo:
 uložit v prohlížeči


Nejste-li ješte zaregistrováni, můžete tak učinit zde.

 Vyhledávání
Hledaný výraz:
v klíčových slovech
v titulku
v anotaci
v textu
 Reklama

 Servis
*   Vaše náměty a připomínky
Máte k Linuxzone.cz nějaké připomínky nebo náměty? Našli jste na stránkách chybu? Dejte nám o tom vědět pomocí formuláře nebo v diskuzi.
Komentářů: 60
*   Podpořte Linuxzone.cz
Chcete podpořit náš server umístěním odkazu nebo zveřejněním backendu? Zde najdete vše potřebné.
*   Pište pro Linuxzone.cz
Máte zájem podílet se na obsahu Linuxzone.cz ať už jako redaktoři nebo i jinak? Dejte nám o sobě vědět!

 Aktuálně z bezpečnosti
-- 
6.12.2005, 19:01
Na serveru informit.com vyšla ukázková kapitola týkající se práce s řetězci z knihy Secure Coding in C and C++. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:34
Bugtraq: Format String Vulnerabilities in Perl Programs. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:32
Linux Advisory Watch December 2nd 2005. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:28
Rozhovor na téma klasické zálohování versus CDP. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:24
Linux Advisory Watch October 21st 2005. (lz)

další >>

 Aktuálně o software
-- 
6.12.2005, 19:07
Potřebujete-li pod linuxem rozchodit bezdrát založený na čipsetech Broadcom 43xx, konečně existuje linuxový ovladač. (lz)

-- 
6.12.2005, 19:04
Byla uvolněna verze Xen 3.0.0 virtualizační technologie XEN. (lz)

-- 
6.12.2005, 18:59
Byla uvolněna verze X11R6.9/X11R7 RC 3 grafickérho rozhraní X Window System. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:45
Co je nového okolo projektu Amanda (open source zálohovací software)? Více na osnews.com. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:40
Jak to akuálně v linuxu vypadá s podporou SATA.. (lz)

další >>

 Aktuálně z IT
-- 
3.12.2005, 12:51
Novellu se daří prodej linuxových produktů, oproti loňskému roku se Novell dočkal výrazného nárůstu. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:48
Třetí verzi licence GPL by měla být publikována během jara 2007. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:20
V Peru nyní mají zákon, který umožňuje nasazení open source software ve vládní správě. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:14
Proč se Microsoft bojí Google? (lz)

-- 
27.9.2005, 22:01
Peru má zákon podporující free software. (lz)

další >>

 Nejčtenější články

 Nejlepší články

 Anketa
Používáte nějaké rozšíření bezpečnostního modelu linuxového jádra?

Openwall (17%)

LIDS (11%)

Pax/Grsecurity (3%)

SELinux (6%)

RSBAC (1%)

jiné (1%)

používám standardní jádro (62%)Linuxzone.cz - server o Linuxu pro programátory, administrátory a fanoušky.
Provozuje společnost Impossible.
ISSN: 1213-8738

Velká kniha digitální fotografie

Máme tady opět knihu o digitální fotografii, tentokrát od trojice českých autorů - ti neslibují "snadný úvod", ale spíš důkladnější proniknutí do celé problematiky. A hned na počátku je třeba uvést, že stvořili velké dílo, které se dobře čte a kdo do něj nahlédne, nerad knihu zavře dřív, než by ji dočetl.

Za málo peněz spousta muziky

Když mi tato kniha přišla poprvé do ruky, říkal jsem si: "Ta bude hodně drahá!". Není divu, 270 stránek na "křídě" v pevné vazbě, to je spolehlivý znak vyšší kategorie, za kterou se také hodně platí. Příjemné překvapení však je, že doporučená cena je pouhých 299 Kč, což je za takové dílo (navíc přímo "napěchované" barevnými obrázky) cena víc než slušná (vzpomeňme na podobně zaměřenou knihu, stejného rozsahu, s černobílými obrázky...).

Kniha postrádá předmluvu, autoři jdou ihned na věc. Ale ruku na srdce, opravdu nás baví číst vysvětlování, proč ta či ona kniha vznikla? Mně předmluva rozhodně nechybí, o to větší důraz přikládám první kapitole, která rozhoduje o chuti pokračovat v četbě.

Podstatná část je věnována "umělecké" oblasti digitální fotografie, což přivítají především ti, kdo ve fotografii hledají "vyšší cíle" a chtějí začít digitálně (s klasickou fotografií nemají zkušenosti). Právě tato část je to, co v podobných publikacích nacházíme jen velmi omezeně. Všechny pojmy, metody apod. jsou vykládány velmi srozumitelně, obvykle s obrazovými ukázkami. Co se týká softwaru, je znát "profesionální deformace" autorů - téměř vše je vysvětlováno na programu Adobe Photoshop, i když nechybí doporučení ohledně dalších programů.

Kapitoly

Kapitol je 6 a jsou (kromě té první) velmi dlouhé. Každá je ale ještě dále jedno- až dvouúrovnově členěna, takže by to nemělo činit problémy.

1. Úvod do digitální fotografie

Čtení pro naprosté začátečníky - vysvětlení základních pojmů, výčet vlastností digitální fotografie, porovnání s klasickou fotografií apod. Kdo fotografuje klasicky, měl by si udělat jasno, zda přejít na "digitály" (nebo si o ně záběr rozšířit), co získá a kolik ho to bude stát. Začátečník získá informace pro rozhodnutí, který druh fotografie je pro něj vhodnější (autoři rozhodně nejsou nekritičtí příznivci digitální fotografie, což ostatně sami v knize sdělují - klasická fotografie je zde brána jako v podstatě rovnocenná).

2. Fotografujeme digitálním fotoaparátem

První kroky s digitálním aparátem. Tedy ještě ne, nejdřív trocha teorie - o rozlišení fotografií, obrazových formátech a kompresi. Skutečná praxe pak začíná problematikou expozice - co umí automatika, jak ji "ošidit", jak a kdy používat ruční nastavování. Řada zde přichází i na motivové programy.

Zatím velkou bolestí digitálních fotoaparátů je zaostřování, tedy jeho kvalita a rychlost. Je proto dobře, že se s ním setkáme již takto brzy, a to velmi důkladně. Podobně autoři přistoupili i k vyvážení bíle barvy, a vše je doplňováno názornými obrázky.

3. Digitální fotografická technika

Kapitola zaměřená spíše teoreticky. Na jejím začátku se opět setkáme s oblíbenými megapixely, tentokrát ale kvůli vysvětlení principu práce digitálních fotoaparátů. Následuje průvodce po jednotlicvých megapixelových úrovních z hlediska použitelnosti takových přístrojů pro konkrétní účely.

Rozdělení fotoaparátů z hlediska konstrukce - často řešené spory, co do které kategorie patří, by mohly částečně vymizet. Krátké pojednání o příslušenství (filtry, blesky, výměnné objektivy apod.

Část nazvaná "Důležité součásti digitálních fotoaparátů" se zabývá postupně vším, co přístroj obsahuje, z hlediska různých parametrů, se kterými se zde pracuje (barevná řešení snímačů, citlivost, ohnisková vzdálenost, světelnost, hloubka ostrosti, vlastnosti displejů atd.). Zvláštní část je věnována paměťovým médiím, další pak zdrojům energie (zde se mj. dozvíme, jak šetřit energii tak, aby nás to zbytečně neomezovalo při práci).

Logickým vyvrcholením kapitoly je část zvaná "Jaký koupit?". Je tím myšleno především "jaký fotoaparát", ale následně také "jaký počítač". Autoři se důsledně vystříhali jakýchkoli doporučení ohledně značek a typů (taková doporučení ostatně nemají praktický smysl), uvádějí pouze doporučené vlastnosti pro konkrétní účel použití aparátu.

4. Programy pro úpravu a editaci fotografií

Tato kapitola je velmi dlouhá a je z naprosté většině tvořena jakýmsi "tutoriálem" pro práci v Adobe Photoshopu. Volba programu může leckoho zklamat, ale vzhledem k tomu, že např. GIMP v druhé verzi je již v mnoha ohledech Photoshopu podobný, nemusí to až tolik vadit. Kapitola začíná doporučením ohledně toho, jak využít nastavení aparátu již při pořízení fotografie, aby se potřebné počítačové úpravy omezily na minimum a bylo docíleno nejvyšší kvality.

K práci na počítači je toho opravdu mnoho, tak jen heslovitě: otvírání fotografií, změny pohledu, panel nástrojů, výběry, vrstvy, masky, změny rozlišení a velikosti, retušování, úpravy barevnosti, duplex, efekty, lokální úpravy, transformace, deformace, fotomontáž, panorama. Řeší se samozřejmě praktické úkoly: červené oči, kácející se linie, "šedáky", zašuměné fotografie apod., vše je bohatě ilustrováno.

5. Prohlížíme, tiskneme a prezentujeme fotografie

I zde se autoři rozhodli pro konkrétní programy, tedy ACDSee 5.0 a IrfanView. Na nich předvádějí postupy při prohlížení snímků a primitivních úpravách (změna velikosti, otáčení). V části věnované vypalování je to pak program Nero - bohužel, příznivci GNU/Linuxu mají smůlu (i když i zde musím připomenout, že programů je zde k dispozici celá řada a některé s velmi podobným ovládáním jako aplikace zde vysvětlované - takže krize se naštěstí nekoná).

K digitální fotografii patří i tisk. Další část kapitoly pomůže zvolit vhodnou tiskárnu a papír. Na řadu přichází služby digitálních laboratoří, vyvrcholí to srovnáním výsledků klasické a digitální fotografie z hlediska fotoamatéra (a digitální foto z tohoto jednoduchého testu vychází poněkud lépe). Následuje část věnovaná použitím fotografií na webu - přípravě, vytvořením galerie atd.

6. Praktické rady pro fotografování

Jako poslední je v knize již zmíněná "umělecká" kapitola. Zabývá se fotografií jakožto prostředkem umělecké tvorby, vyjádřením individuality fotografa. Čeká nás úvod do oblastí, které jsou společné klasické i digitální fotografii, kde způsob zpracování není podstatný.

Opět to vezmu jen heslovitě, poznámky uvedu následně: základy kompozice, práce se světlem, využití barvy, portrét, akt, krajinářská fotografie, interiéry, noční foto, reportážní a dokumentární foto, makrofotografie, reprodukce. Většina oblastí je dále dělena (např. různé druhy portrétu, aktu nebo reportážní fotografie), je vidět, že autoři míří se svým dílem poněkud výše, než jen mezi začátečníky a "rodinné" fotografy. Ale domnívám se, že přečtení těchto pasáží nemůže nikomu uškodit - naopak, může být dobrou cestou ke kvalitním snímkům.

Zhodnocení

Abych pravdu řekl, tato kniha se mi velice líbí, i když je to můj subjektivní názor a každý ho se mnou nemusí sdílet. Rozhodně jsem na lepší dílo v této kategorii zatím nenarazil. Pozitivní je i fakt, že se jedná o práci českých autorů, takže se nemohou projevit problémy způsobované překladem z jiného jazyka. Jako určitý problém bych viděl úzké softwarové zaměření (ne každý si může nebo chce koupit Photoshop), ale k tomu jsem se již vyjádřil.

Knihu oceňuji všemi pěti tučňáky, nabízí za slušnou cenu výtečnou kvalitu obsahu i zpracování. Zkrátka, jedná se o dílo, které by si měl přečíst každý zájemce o (nejen) digitální fotografii ještě před tím, než si koupí svůj přístroj; ale i pokročilejší amatérský fotograf ji určitě ocení a najde zde mnoho zajímavých informací.

Velká kniha digitální fotografie: Petr Lindner, Miroslav Myška, Tomáš Tůma, 15 stran černobílých, 266 stran plnobarevných, ISBN: 80-251-0013-8. Doporučená cena 299,- Kč.

Publikaci je možné objednat i prostřednictvím internetu na stránkách společnosti Computer Press.

Hodnocení:

Autor: Lukáš Jelínek, 11. 05. 2004, 00:00
Sekce Literatura, Komentářů: 0
Průměrné hodnocení: 0,2

o Poslat e-mailem
o Tisk článku
o Uložit do profilu


 Přispějte nám
Líbil se Vám tento článek? Můžete ho ocenit zavoláním na tel. číslo 906 460 134.
Cena hovoru za 1 minutu je 46 Kč.

 Hodnocení článku
Článek hodnotím jako:  [1] výborný   [2] dobrý   [3] průměr   [4] špatný   [5] hrůza  

 KomentářePŘIDAT KOMENTÁŘ ZOBRAZ VŠE >>


2002 © Impossible, s.r.o.   >> Kontaktujte redakci >> Právní upozornění >> Reklama