LINUXZONE


 >> Hlavní stránka

(1751/28.09.2010)


 >> Administrace

(161/05.08.2010)


 >> Literatura

(312/14.09.2010)


 >> Bezpečnost

(347/17.09.2010)


 >> Programování

(307/19.04.2010)


 >> Distribuce

(98/16.09.2010)


 >> Síťování

(86/03.06.2010)


 >> Lokalizace

(10/15.09.2004)


 >> Aplikace

(176/12.08.2010)


 >> Multimedia

(32/31.03.2006)


 >> Hardware

(45/02.03.2007)


 >> Začínáme

(229/09.09.2010)


 >> Aktuálně

(564/20.09.2010)


 >> RELAX

(213/28.09.2010)


 >> Jinde vyšlo

přehled ostatních serverů
 Coolhousing
Coolhousing - Vas poskytovatel dedikovanych serveru
 Přihlášení
Login:
Heslo:
 uložit v prohlížeči


Nejste-li ješte zaregistrováni, můžete tak učinit zde.

 Vyhledávání
Hledaný výraz:
v klíčových slovech
v titulku
v anotaci
v textu
 Reklama

 Servis
*   Vaše náměty a připomínky
Máte k Linuxzone.cz nějaké připomínky nebo náměty? Našli jste na stránkách chybu? Dejte nám o tom vědět pomocí formuláře nebo v diskuzi.
Komentářů: 60
*   Podpořte Linuxzone.cz
Chcete podpořit náš server umístěním odkazu nebo zveřejněním backendu? Zde najdete vše potřebné.
*   Pište pro Linuxzone.cz
Máte zájem podílet se na obsahu Linuxzone.cz ať už jako redaktoři nebo i jinak? Dejte nám o sobě vědět!

 Aktuálně z bezpečnosti
-- 
6.12.2005, 19:01
Na serveru informit.com vyšla ukázková kapitola týkající se práce s řetězci z knihy Secure Coding in C and C++. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:34
Bugtraq: Format String Vulnerabilities in Perl Programs. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:32
Linux Advisory Watch December 2nd 2005. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:28
Rozhovor na téma klasické zálohování versus CDP. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:24
Linux Advisory Watch October 21st 2005. (lz)

další >>

 Aktuálně o software
-- 
6.12.2005, 19:07
Potřebujete-li pod linuxem rozchodit bezdrát založený na čipsetech Broadcom 43xx, konečně existuje linuxový ovladač. (lz)

-- 
6.12.2005, 19:04
Byla uvolněna verze Xen 3.0.0 virtualizační technologie XEN. (lz)

-- 
6.12.2005, 18:59
Byla uvolněna verze X11R6.9/X11R7 RC 3 grafickérho rozhraní X Window System. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:45
Co je nového okolo projektu Amanda (open source zálohovací software)? Více na osnews.com. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:40
Jak to akuálně v linuxu vypadá s podporou SATA.. (lz)

další >>

 Aktuálně z IT
-- 
3.12.2005, 12:51
Novellu se daří prodej linuxových produktů, oproti loňskému roku se Novell dočkal výrazného nárůstu. (lz)

-- 
3.12.2005, 12:48
Třetí verzi licence GPL by měla být publikována během jara 2007. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:20
V Peru nyní mají zákon, který umožňuje nasazení open source software ve vládní správě. (lz)

-- 
23.10.2005, 13:14
Proč se Microsoft bojí Google? (lz)

-- 
27.9.2005, 22:01
Peru má zákon podporující free software. (lz)

další >>

 Nejčtenější články

 Nejlepší články

 Anketa
Používáte nějaké rozšíření bezpečnostního modelu linuxového jádra?

Openwall (17%)

LIDS (11%)

Pax/Grsecurity (3%)

SELinux (6%)

RSBAC (1%)

jiné (1%)

používám standardní jádro (62%)Linuxzone.cz - server o Linuxu pro programátory, administrátory a fanoušky.
Provozuje společnost Impossible.
ISSN: 1213-8738

Používáme Linux

Předmětem dnešní knižní recenze je kniha Používáme Linux. Autory této publikace jsou Matt Welsh, Matthias K. Dalheimer, Terry Dawson a Lar Kaufman. Tato dobře známá kniha vyšla už ve třetím aktualizovaném vydání. Podívejme se tedy ve stručnosti, co v třetím vydání najdeme.

1. Úvod do operačního systému Linux

V úvodní části se čtenář seznámí se stručnou historií a filosofií OS Linux. Je vysvětlen model vývoje Linuxu, existence stabilní a vývojové větve jádra. Linux je modulární systém, k dispozici je spousta aplikací, krátce je zmíněno i grafické prostředí X Window System a desktopová prostředí KDE, Gnome. V závěru kapitoly se začátečník dozví kde a jakým způsobem hledat nápovědu či pomoc.

2. Příprava k instalaci operačního systému Linux

Řada lidí Linux na svém počítači nehodlá provozovat jen Linuxu samotný a zejména začátečníci mají instalaci poněkud ztíženou tím, že Linux instalují na počítač, kde už nějaký OS mají. V této kapitole jsou rozebrány věci, na které je potřeba se před instalací připravit - uvolnění místa na disku, přerozdělení disku a příprava instalačních médií.

3. Instalace a počáteční konfigurace

Existuje velké množství distribucí Linuxu a platí, že co distribuce, to trochu jiný instalační program - nicméně základní posloupnost kroků při instalaci je stejná. Kromě obecného postupu instalace zde najdete popis řadu parametrů jádra, kterými lze ovlivnit či usnadnit detekci hardware a je zde řada tipů, jak si vypomoci, pokud při instalaci narazíte na nějaký problém (konflikty hardware apod.).

4. Základní pojmy a příkazy operačního systému Unix

Pokud máte instalaci systému úspěšně za sebou, je čas systém důkladněji prozkoumat. Postupně přijde na pořad přihlášení do systému, virtuální konzole, základní orientace v systému v prostředí příkazového interpretu a několik věcí, které práci s příkazovým interpretem zpříjemní (doplňování slov, pohyb v historii příkazů, spouštění příkazů na pozadí). Následuje vysvětlení systému přístupových práv a také práce se systémem nápovědy (manuálové stránky).

5. Základní správa systémů

Zde je vysvětlen význam privilegovaného uživatele root pro administraci systému, příkaz su pro změnu identity uživatele. Dalším tématem je problematika zavádění systému - vše se točí okolo zavaděče LILO, následuje popis činností při zavádění systému (k čemu slouží program init, konfigurační soubory, které řídí start systému). Následuje přechod do jednouživatelského režimu, ukončení práce systému a dozvíme se, k čemu je dobrý souborový systém /proc. Zbývající část kapitoly se věnuje správě uživatelských účtů.

6. Správa souborových systémů, odkládacího prostoru zařízení

Linux podporuje širokou paletu souborových systémů - v úvodu této části se ve stručném přehledu seznámíme s většinou z nich (chybí zde některé žurnálovací souborové systémy jako jsou JFS či XFS). Následuje popis práce se souborovými systémy - připojování a odpojování svazků, příkaz mount, možnosti konfigurace automatického připojování souborových systémů a logicky následuje představení nástrojů pro vytváření i opravu souborových systémů. Přichází na řadu manipulace s odkládacím prostorem (swapem) a na závěr je vysvětlen význam speciálních souborů reprezentujících zařízení umístěných v adresáři /dev.

7. Aktualizace programového vybavení a jádra systému

Tato kapitola začíná představením nástrojů pro archivaci a kompresi (tar, gzip, bzip2). Poté příchází na řadu vlastní aktualizace software - představen je systém pro správu softwarových balíčků RPM, ale i nástroje dpkg a apt pro práci s balíčky .deb. Druhá část této kapitoly se věnuje sestavení jádra ze zdrojových kódů (monlitické jádro versus používání modulů).

8. Ostatní úkoly správy systému

První část této kapitoly se věnuje problematice zálohování (jaké nástroje zvolit, jakou politiku zálohování vybrat atd.). Další část se věnuje pravidelnému spouštění úloh pomocí programu cron, následuje seznámení se systémovými logy a na řadu přichází práce s tiskárnami (především lpd - tiskový systém BSD, CUPS jen okrajově). Kapitolu uzavírá krátké povídání na téma co dělat, když je systém poškozen (záchranné diskety, oprava souborových systémů, obnova dat ze zálohy).

9. Editory, nástroje pro zpracování textu a grafiky a tisk

Tady nejprve přichází na řadu seznámení s "klasickými" editory open source Un*xových systémů vi a Emacs. V krátkosti jsou zmíněny také WYSIWIG editory a kancelářské balíky (open source produkty Abiword, OpenOffice.org, Koffice, komerční AnyWare Office). Následuje seznámení s kvalitním DTP systémem TeX/LaTeX, dále jsou představeny systémy používané především pro formátování manuálových stránek a programové dokumentace (groff, texinfo). Kapitolu uzavírá exkurze do světa grafiky (ImageMagick, GIMP, Povray). Lehce v rozporu s názvem kapitoly tady najdeme i část věnující se práci se zvukem a nakonec se vrátíme k tisku z pohledu uživatele.

10. Instalace systému X Window

Doposud se vše točilo především okolo práce v textovém režimu, nyní přichází na řadu grafická nástavba - prostředí X Window System, respektive jeho volně šiřitelní implementace XFree86, se kterou se v linuxových distribucích setkáváme. Nejprve je popsána architektura prostředí, požadavky na hardware a následuje popis instalace a hlavně konfigurace XFree86 (konfigurační nástroje, příma editace souboru XF86Config).

11. Přizpůsobení prostředí X Window

Prostředí X Window System je velmi modulární a záleží jen na uživateli, jak bude jeho desktop vypadat. Zde se čtenář seznámí se startovacími skripty, které řídí spouštění X (startx, xinit), poté jsou představeny desktopová prostředí KDE a GNOME, jejich architektura a jejich nejčastěji používané komponenty.

12. Kompatibilita s Windows a Samba

Pro valnou většinu uživatelů Linuxu hraje kompatibilita s produkty Microsoftu důležitou roli. Nejprve je představen balíček mtools pro práci s dosovskými datovými médii, jsou probrány možnosti připojení svazků FAT, FAT32, NTFS a SMB pod Linuxem, následuje Samba a možnosti exportu linuxových svazků klientům pracujících v prostředí Microsoft Windows. Poslední část kapitoly se krátce zabývá možnostmi provozování DOSovských aplikací a aplikací pro Windows v emulaci (nástroje Dosemu, Wine, Bochs, Plex86 a komerční VMware.

13. Programovací jazyky

Výběr programovacích nástrojů pro platformu Linux je velmi rozsáhlý, uživatele Linuxu bude v prvé řadě zajímat podpora programovacích jazyků C, C++ a práce s překladačem gcc. Následuje seznámení s často používaným skriptovacím jazykem Perlem a poslední část je věnovaná Javě.

14. Programátorské nástroje

Na předchozí kapitolu plynule navazuje představení dalších programátorských nástrojů: ladění pomocí gdb, profilování aplikací - gprof, nástroj pro detekci problémů s alokací paměti valgrind. Pokračuje seznámení s nástroji pro správu projektů RCS/CVS a krátce jsou zmíněna integrovaná vývojová prostředí (Kdevelop).

15. TCP/IP a PPP

Nyní přichází na řadu podpora síťování. Úvodní část kapitoly se zabývá teorií sítí TCP/IP, poté je probrána konfigurace v sítích ethernet s přihlédnutím ke specifikům distribucí Red Hat, SUSE a Debian. Následně je probrána konfigurace vytáčeného připojení (klasické modemy, ISDN, ADSL). Konec kapitoly se věnuje provozování síťového souborového systému NFS pro sdílení souborů mezi Un*xovými systémy a systému NIS pro distribuci seznamů uživatelů, skupin, jejich hesel a podobně.

16. WWW a elektronická pošta

První část této kapitoly se věnujem prohlížečům webových stránek (zejména Konqueror). Druhá část se týká poštovního subsystému: čtenář se seznámí s MTA Posfix jako alternativou ke klasickému sendmailu, následuje fetchmail pro stahování pošty a konečně jsou představeni poštovní klienti (Kmail, Mozilla Mail).

17. Základy bezpečnosti systému

Tato kapitola představuje seznámení se základy zabezpečení linuxového systému - jak se zbavit nepotřebných služeb, možnost omezení přístupu k síťovým službám prostřednictvím tcp_wrapperu a konečně základy práce s firewallem.

18. Dynamické webové stránky a systém LAMP

Linux je velmi často nasazován jako webový server v kombinaci s webových serverem Apache, databázovým strojem MySQL a skriptovacím jazykem PHP. (Ona zkratka LAMP pochází z Linux + Apache + MySQL + PHP). V této kapitole se čtenář dozví, jak takový webový server rozchodit.

Následují dodatky, kde je uvedena řada užitečných zdrojů informací, seznam doporučené literatury a samozřejmě rejstřík.

Hodnocení

Kniha je obsáhlá (680 stran) a je přehledně psaná - koneckonců se jedná již o třetí vydání, takže autoři měli možnost text dostatečně vyladit. Český překlad sem tam trpí překlepy (hned při prolistování obsahu si člověka praští do očí názvy podkapitol "Autorská práva na operační systém Lynux" s tvrdým "y" nebo "Přizpůsobení prostředí W Window" namísto "X Window"; jedna kapitola se podle obsahu jmenuje "TCP/IP a SLIP", což by mohlo budit zdání, že autoři nějak zapomněli na PPP - což ale není pravda, protože když si kapitolu nalistujeme, zjistíme, že se jmenuje "TCP/IP a PPP").

V několika málo věcech nejsou informace v knize úplně aktuální - např. v kapitole věnované zavádění systému by neškodilo představit kromě zavaděče LILO také GRUB, v kapitole věnované souborovým systémům chybí zmínka o žurnálovacích souborových systémech JFS či XFS apod. Nicméně těchto pár drobností nijak nesnižuje hodnotu knihy a jako celek tato kniha určitě za přečtení stojí.

Používáme Linux: Matt Welsh, Matthias Kalle Dalheimer, Terry Dawson, Lar Kaufman, 2003, třetí aktualizované vydání, 680 stran černobílých, ISBN: 80-7226-698-5. Doporučení cena 590,- Kč.

Publikaci je možné objednat i prostřednictvím internetu na stránkách společnosti Computer Press.

Hodnocení:

Autor: David Häring, 09. 12. 2003, 01:00
Sekce Literatura, Komentářů: 0
Průměrné hodnocení: 0,16

o Poslat e-mailem
o Tisk článku
o Uložit do profilu


 Přispějte nám
Líbil se Vám tento článek? Můžete ho ocenit zavoláním na tel. číslo 906 460 134.
Cena hovoru za 1 minutu je 46 Kč.

 Hodnocení článku
Článek hodnotím jako:  [1] výborný   [2] dobrý   [3] průměr   [4] špatný   [5] hrůza  

 KomentářePŘIDAT KOMENTÁŘ ZOBRAZ VŠE >>


2002 © Impossible, s.r.o.   >> Kontaktujte redakci >> Právní upozornění >> Reklama