Security Digest (8/2008)

Přinášíme vám další várku čerstvých aktualit ze světa linuxové bezpečnosti.

Bezpečnostní programy

SILC Toolkit 1.1.7
Homepage: http://silcnet.org/
Platformy: GNU/Linux

O tomto nástroji jste už jistě slyšeli. SILC (Secure Internet Live Conferencing) je protokol poskytující bezpečné kanály pro komunikaci na Internetu. Více se o něm můžete dozvědět i na stránkách LinuxZone.cz.

Lynis 1.1.0
Homepage: http://www.rootkit.nl/projects/lynis.html
Platformy: GNU/Linux

Lynis je nástroj pro audit linuxového systému. Vyhledává bezpečnostní problémy, s nimiž mohou auditoři dále pracovat a odhalit tak potenciální ohrožení celého systému.

aircrack-ng 1.0b2
Homepage: http://www.aircrack-ng.org/
Platformy: GNU/Linux

Aircrack-ng není jedna aplikace. Jde o soubor skriptů určených pro audit bezdrátových sítí. Vychází z původního aircracku, avšak jeho možnosti a schopnosti dále rozvíjí a dotahuje téměř k dokonalosti.

ClamAV 0.93
Homepage: http://www.clamav.net/
Platformy: GNU/Linux

ClamAV je antivirovým programem určeným pro operační systém GNU/Linux. Jeho hlavním smyslem je integrace s poštovními servery tam, kde hrozí riziko přeposílání virů v příchozí či odchozí poště k uživateli s platformou MS Windows.

Zajímavé články o bezpečnosti

Firewall Configurations With Guarddog
zdroj: linux-magazine.com

Jak jednoduše nakonfigurovat firewall? Možná vám v tom pomůže nástroj Guarddog, jehož jednoduchý popis spolu s tutoriálem naleznete v tomto článku.

Network Security Converges With Ubuntu Linux
zdroj: mspmentor.net

Distribuce Ubuntu patří k nejdynamičtějším linuxových distribucím vůbec. Jak se mění její pohled na bezpečnost a zabezpečení? Některé zajímavé informace shrnuje článek na portálu mspmentor.net.

2008 SELinux Developer Summit Call for Participation
zdroj: selinuxproject.org

Nechtěli byste se zapojit do summitu vývojářů SELinuxu? Pokud ano, máte nyní jedinečnou možnost. Lidři projektu totiž vyhlásili výzvu o pomoc s přípravou letošního ročníku.

Linux Users and Sudo
zdroj: linuxhomenetworking.com

Jak linuxoví uživatelé pracují se sudo? Znají vůbec tento nástroj a umí jej správně používat? A co vy? Osvěžte si své znalosti na linuxhomenetworking.com.

Další části seriálu:

Zdroj: Linuxzone.cz
Autor: Martin Kysela, 17. 04. 2008, 00:00
Sekce: Aktuálně, Komentářů: 0
Průměrné hodnocení: 0,23